Podczas obrad WZD Krajowej Sekcji Służby Więzienne NSZZ “Solidarność” 27 kwietnia br. delegaci dokonali wyboru władz Sekcji na kadencję 2023 ? 2028.

Jedynym kandydatem był przewodniczący Sekcji w poprzedniej kadencji Andrzej Kołodziejski i to właśnie on uzyskując podczas wyborów 61 głosów spośród 62 głosujących poprowadzi Krajową Sekcję Służby Więziennej NSZZ ?Solidarność? przez kolejne pięć lat.

Nasza sekcja to młodzi, im się chce

  • W tej kadencji będę mierzył się przede wszystkim z problemem dużej ilości wakatów. Tę lukę spowodowało odejście na emeryturę przez dużą liczbę funkcjonariuszy skuszonych wysoką waloryzacją świadczenia. Już w ubiegłym roku sygnalizowaliśmy problemy związane z rekrutacją. Wreszcie ministerstwo przychyliło się do naszych próśb i postanowiło zmienić przepisy, ułatwiając ten proces. Jest coraz więcej osadzonych, a więc potrzeba też większej liczby funkcjonariuszy. Ponadto zamierzam pilnować odpowiednich waloryzacji naszych świadczeń, dążyć do wprowadzenia korzystnych rozwiązań legislacyjnych oraz pomagać członkom naszego Związku ? powiedział ?TS? po wyborze przewodniczący Kołodziejski.

Podziękował także za oddane głosy delegatom. – Jestem wdzięczny za obdarzenie mnie zaufaniem. W naszej Sekcji przeważają młodzi ludzie, którym się chce. Kiedy zakładałem Sekcję w 2019 roku niektórzy nie wierzyli, że ktokolwiek będzie chciał zapisać się do Związku. Dziś mamy 2 tys. członków. Mam nadzieję, że będziemy rozwijać się dalej ? zaznaczył Andrzej Kołodziejski.
Jednym z gości obrad był przewodniczący KK NSZZ ?Solidarność?. Przemawiając do zebranych przypomniał m.in. kilka sukcesów Solidarności z ostatnich lat. Jednym z nich były korzystne rozwiązania, jakie wprowadzono w czasie pandemii.

SONY DSC

?S? skuteczna w czasie pandemii

  • To, czego wówczas chcieliśmy jako Prezydium KK NSZZ ?Solidarność?, to aby nie doprowadzić do liberalizacji Kodeksu pracy. Ale nie wiedzieliśmy, jaka jest sytuacja w poszczególnych zakładach pracy, jakie są potrzeby. W niektórych zakładach faktycznie trzeba było dokonać przestoju ekonomicznego, zawiesić pewne zapisy w układach zbiorowych pracy i zacisnąć pasa w uprawnieniach czy przywilejach po to, żeby nie doprowadzić do upadłości czy likwidacji w tym trudnym czasie i wrócić do normalności ? opowiadał Przewodniczący.
  • Zdecydowaliśmy więc, że to uprawnienie, o którym mówię, cedujemy na poszczególne organizacje zakładowe. I zapis, którego pracodawcy nie chcieli, udało nam się skonstruować w taki sposób, że jeśli będzie dochodzić do przestojów ekonomicznych, a pracodawcy chcą otrzymywać pieniądze w ramach kolejnych tzw. tarcz antycovidowych, a przecież to były miliardy złotych, to muszą jedno ? tam gdzie są reprezentatywne organizacje związkowe w zakładzie pracy wszystkie sprawy dotyczące Kodeksu pracy, jego liberalizacji, przestoju ekonomicznego, zwolnień pracowników, czy zawieszania niektórych zapisów układów zbiorowych pracy muszą ustalić, nie skonsultować, ale ustalić i zapisać z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi ? wspominał Piotr Duda.

Tysol.pl