? Zgodziliśmy się, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów, o których mówimy od kilku lat. Przecież tu chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim o rozwiązania systemowe ? powiedział po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim przewodniczący KK NSZZ ?S? Piotr Duda. Dodał, że nastąpiło zbliżenie, jeśli chodzi o możliwość odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok 2023.

? Jeśli chodzi o pierwszy postulat powstrzymania cen energii, dotyczący głównie zakładów energochłonnych, bo odbiorcy indywidualni są w miarę zaopatrzeni, rząd realizuje postulaty dotyczące rozwiązań systemowych i zamrożenia cen energii na pewnym pułapie dla indywidualnych odbiorców, dziś po rozmowie z Panem Premierem jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog tych zakładów energochłonnych. Tu oprócz przyjęcia ustawy musi być notyfikacja w Komisji Europejskiej. I tu jest zgoda i zrozumienie ze strony rządu ? powiedział Piotr Duda.

Co do kolejnych postulatów zgodziliśmy się, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów, o których mówimy od kilku lat. Przecież tu chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim rozwiązania systemowe, czyli wynegocjowanie swoistego układu zbiorowego pracy dla pracowników sfery finansów publicznych, czyli tzw. budżetówki ? przekonywał po spotkaniu przewodniczący Duda.

? Pan Premier zobowiązał się w ciągu półtora tygodnia, a nawet tygodnia, do powołania zespołu roboczego Solidarność ? Rząd. Na czele strony rządowej stanie najprawdopodobniej szef Kancelarii Premiera, pan minister Kuchciński, z naszej strony pan przewodniczący Nakonieczny. I rozpoczynamy pilne rozmowy dotyczące postulatów płacowych i dotyczące trzeciego postulatu ? emerytur stażowych. My będziemy przygotowywać pilnie nasze analizy i postulować odmrożenie projektów na Komisji Sejmowej ? stwierdził przewodniczący NSZZ ?Solidarność?.