Inauguracyjne posiedzenie Zespołu do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy warunków pełnienia służby i bezpieczeństwa funkcjonariuszy Służby Więziennej, powołanego zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 2024 r. (Dz. Urz. MS poz. 203) odbyło się 29.08.2024 r. w Ministerstwie.
Zespół stanowi organ pomocniczy Ministra Sprawiedliwości, działający pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu – Pani Marii Ejchart.
W jego skład wchodzą m.in.: Dyrektor Generalny Służby Więziennej, Przewodniczący Związków Zawodowych działających w Służbie Więziennej oraz Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji.
Zadaniem Zespołu jest analizowanie bieżącej sytuacji i potrzeb występujących w Służbie Więziennej, w szczególności w zakresie tworzenia warunków dla odpowiedniej realizacji zadań służbowych i zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników w czasie służby. Będzie nim także przegląd wybranych zagadnień dotyczących funkcjonowania pragmatyki służbowej, w tym związanych z uprawnieniami i obowiązkami funkcjonariuszy Służby Więziennej. W sposób naturalny Zespół stanowić będzie platformę do regularnych bezpośrednich kontaktów między stronami.
Bazę zagadnień omawianych podczas spotkań, stanowić będą przede wszystkim postulaty zgłoszone dotąd przez organizacje związkowe, przy czym postanowiono, że spotkania odbywać się będą w formule tematycznej. I tak następne posiedzenie otworzyć ma cykl spotkań dotyczących kształtowania wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników oraz świadczeń okołopłacowych.
W dalszej części, przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy Pracowników Więziennictwa oraz Rady Krajowej Sekcji SW NSZZ „Solidarność” uzyskali wyjaśnienia dotyczące zamierzeń Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, o których powiadomił on w komunikacie opublikowanym na stronie Służby Więziennej 22 sierpnia 2024 r. Dyrektor Generalny Służby Więziennej poinformował mianowicie o planowanym przekazaniu do jednostek podległych środków finansowych, które mają zostać wykorzystane w celu:
– czasowego podwyższenia dodatków służbowych dla funkcjonariuszy,
– przeprowadzenia regulacji wysokości dodatków służbowych na stałe dla funkcjonariuszy.
Wysokość przekazanych środków zostanie określona dla poszczególnych okręgowych inspektoratów oraz ośrodków szkolenia. Do autonomicznej decyzji dyrektorów okręgowych i komendantów należeć będzie sposób rozdysponowania i podział przedmiotowych środków.
Pozostałe planowane działania dotyczą zmian w zasadach polityki kadrowo – płacowej, w zakresie:
– stosowania art. 48 ust 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o Służbie Więziennej,
– nadawania stopni po ukończeniu szkolenia zawodowego,
– określania struktury poszczególnych korpusów.
Reprezentanci strony związkowej pozytywnie odnieśli się do zapowiedzi kierownictwa Służby Więziennej, oceniając, iż znajdują się wśród nich rozwiązania, które odpowiadają zgłaszanym wcześniej postulatom.
Data kolejnego posiedzenia wyznaczona została na dzień 25 września 2024 r.