W związku z czwartą rocznicą wprowadzenia pluralizmu związkowego w służbach mundurowych, nasi Członkowie ze Śląska i Podbeskidzia wystawili Wartę Honorową przy grobie błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.

Służba przy grobie bł. księdza Jerzego Popiełuszki trwa nieprzerwanie od 1984 roku, kiedy to zamordowano kapelana „Solidarności”. Honorową wartę pełnią członkowie „Solidarności” z całej Polski, w tym także z Podbeskidzia. – Już po raz drugi z dumą, w naszych mundurach stajemy przy grobie patrona „Solidarności”. Naszą wartą składamy hołd bł. ks. Jerzemu – podkreśla Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”.

Pluralizm w służbach mundurowych

Pluralizm związkowy w służbach mundurowych wprowadzono w 2019 roku. Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ “S” mówił wówczas:

– W końcu dokończyliśmy pierwszy, najważniejszy postulat: wolne i niezależne związki zawodowe! Niezależne od partii politycznych, od pracodawców, zgodne z konwencją MOP, konwencją nr 87. Bo dopiero teraz, trzy tygodnie temu, pan prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę nowelizacji ustawy o policji, która gwarantuje pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Wreszcie funkcjonariusze będą mogli sobie wybrać, w jakim chcą być związku zawodowym, a nie jedynym wybranym, jak to było dotychczas. Dlatego krok po kroku staramy się te postulaty realizować i nadrabiać stracony czas.

Należy podkreślić, że z inicjatywą waliki o pluralizm związkowy w służbach mundurowych wystąpił Andrzej Kołodziejski w 2017 roku, kierując list do Piotra Dudy.