W dniu 20 maja br. odbyła się ogólnopolska manifestacja wszystkich struktur NSZZ „Solidarność”, która była wynikiem poparcia dla złożonego wniosku przez Pana Prezydenta Karola Nawrockiego o rozpisanie referendum ws. polityki klimatycznej, która ma niszczycielski wpływ na gospodarkę krajową.
„My chcemy referendum”
„My chcemy referendum! To jest nasze konstytucyjne prawo!” — mówił Piotr Duda.
I właśnie w tym tkwi sedno. W świecie polityki coraz częściej próbuje się wmówić ludziom, że pewne decyzje są już poza dyskusją. Że obywatel ma jedynie zaakceptować gotowe rozwiązania. Wmawia się ludziom, że już samo myślenie o referendum jest zbrodnią, a robią to ci sami, którzy tyle razy usta sobie „demokracją” wycierali, a przed każdymi wyborami naciskają, by każdy szedł głosować, niezależnie czy się interesuje polityką, czy nie. Dlaczego? To oczywiste – łatwiej manipulować gdy się emocjami przykrywa fakty.
Tymczasem na ulicach Warszawy padło proste pytanie: skoro skutki polityki klimatycznej dotkną wszystkich, to dlaczego społeczeństwo nie ma prawa się wypowiedzieć?
W manifestacji wzięli również udział członkowie NSZZ „Solidarność” Służby Więziennej